Hovorí sa, že tradície treba dodržiavať. Pre nás je tomu tak aj v prípade vypožičiavania kníh v pojazdnej knižnici v bibliobuse (Podduklianska knižnica vo Svidníku), ktorý ponúka žiakom aj dospelým širokú škálu zaujímavej literatúry. Pojazdná knižnica ako projekt holandsko-slovenskej spolupráce funguje v regióne pod Duklou od roku 1993.
Naši žiaci navštevujú bibliobus pravidelne, kde si požičiavajú prevažne dobrodružnú literatúru a rozprávky. Okrem toho sa zapájajú do rôznych kvízov či iných súťaží.
Dňa 5.11.2024 sa na našej škole konala beseda na tému: "Vzťahy v triede". Besedu viedla Mgr. Jana Ducárová z Centra pedagicko-psychologického poradenstva a prevencie vo Svidníku. Žiaci 3., 4., 8. a 9. ročníka si vyskúšali rôzne aktivity na posilnenie pozitívnej klímy v triede.
Aj žiaci z našej školy sa zapojili do propagačnej výtvarnej súťaže s názvom „ODPAD A SMETIARI“,
ktorú organizuje Obchodná spoločnosť Fúra s.r.o., Košice.
Štyria žiaci z 1.stupňa a jeden žiak z 2.stupňa ZŠ odovzdali nádherné práce s touto tématikou, za čo im patrí veľké poďakovanie.
Neoddeliteľnou súčasťou jesene sa okrem padajúcich listov a daždivých dní stali aj Dušičky. Ide o sviatok, kedy si ľudia pripomínajú zosnulých, modlia sa za nich a navštevujú cintoríny, kde zdobia miesta posledného odpočinku svojich blízkych pomocou sviečok, vencov a kvetov.
Žiaci našej školy pri tejto príležitosti navštívili miestny vojnový cintorín, kde si uctili pamiatku vojakov padlých počas 1. svetovej vojny symbolickým zapálením sviečky a tichou modlitbou.
21. október Deň jablka je inšpirovaný britským Apple Day, ktorý sa oslavuje od roku 1991. Tento deň je každoročnou oslavou jabĺk a sadov. Poukazuje na rozmanitosť odrôd a cieľom je uznanie a udržiavanie ich prínosu pre život a zdravie človeka.
Deti v ŠKD si spoločne pripomenuli tento deň výrobou jablkovo – mrkvového šalátu a zabavili sa na spoločných aktivitách.
Deň 16.10. je Svetový deň zdravej výživy, ktorý nás upozorňuje na to, že jedna z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda.
A preto si naši žiaci pripomenuli tento deň rôznymi aktivitami, ako sú kresby, hádanky, ochutnávka ovocia a beseda o zdravej strave.
Zdravá výživa môže byť aj v podobe koláča. V ovocnom sade školy si deti z ŠKD nazbierali jablká a s radosťou sa pustili do vypekania. Koláč sa vydaril, len tak sa za ním zaprášilo. Radi si to zopakujeme.
Dňa 24.10.2024 sa naši žiaci zúčastnili akcie "Burza informácií" vo Svidníku. Žiaci z 13. stredných škôl prešovského samosprávneho kraja prezentovali a poskytovali informácie všetkým tým žiakom, ktorí si vyberajú svoje budúce povolanie.
10. október je Svetovým dňom duševného zdravia. V tento deň upriamujeme pozornosť na význam duševného zdravia pre kvalitu života. Je veľmi dôležité, aby sme neustále zdôrazňovali význam duševného zdravia v kvalite nášho života. Témou Svetového dňa duševného zdravia pre rok 2024 je „Je čas priorizovať duševné zdravie na pracovisku“.
Aj naši žiaci si pripomenuli, aké dôležité je duševné zdravie pre človeka. Pomocou aktivít sme si ukázali niekoľko tipov na zlepšenie nálady - pustili sme si hudbu, zacvičili a zatancovali. Počas celého roka sa budeme rozprávať o ďalších aktivitách, ktoré nám pomôžu zlepšiť duševnú pohodu a dávajú nám pocit spokojnosti a radosti.
Október je na Slovensku už tradične označovaný ako Mesiac úcty k starším. Je to obdobie, kedy si pripomíname dôležitosť starších generácií, ich prínos pre spoločnosť a nevyhnutnosť podpory seniorov. Pri príležitosti Dňa starých rodičov 9.októbra si deti zo ŠKD pripravili pre svoje babky a dedkov malé darčeky.
Naši žiaci sa podieľali aj na príprave Rusískeho festivalu v Cernine, kde svojím vystúpením spríjemnili čas venovaný aj starším ľuďom a jubilantom obce. Svojím nádherným spevom, tancom a scénkami naplnili bohatý program nedeľňajšieho popoludnia.
Všetký patrí veľké poďakovanie.
Ď A K U J E M E
Koniec septembra sme v druhom oddelení školského klubu detí venovali spoločnej práci. Vytvárali sme strom ŠKD. Najprv sme vodovými farbami nakreslili strom, potom s sme deti rôznymi farbami dotvárali korunu stromu. Nakoniec si každý žiak z ľubovoľného farebného papiera vystrihol list do ktorého vpísal svoje meno. Tieto listy potom nalepili do koruny stromu. Samotnej aktivite predchádzal rozhovor o tom, že každý žiak je súčasťou kolektívu ŠKD, ako sa majú v kolektíve správať a navzájom sa rešpektovať. Tento strom ŠKD sme si umiestnili v triede, aby nám stále pripomínal, že všetci sme súčasťou jedného kolektívu ,, stromu“
Biela pastelka je verejná zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Jej výnos slúži na dofinancovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Ide o špecializované sociálne poradenstvo a realizáciu kurzov, pomocou ktorých klienti získavajú zručnosti nevyhnutné pre každodenný život. Je to napríklad bezpečná chôdza s bielou palicou, čítanie a písanie Braillovho písma a sebaobslužné činnosti ako varenie, upratovanie, osobná hygiena, komunikačné zručnosti a podobne.
Na našj škole sme aj my prispeli k tejto činnosti sumou 89,60 €.
Vážení rodičia,
oznamujeme Vám, že dňa 7. 10. 2024 (pondelok) sa bude konať celoškolské rodičovské združenie o 15,30 hodine v školskej jedálni. Po skončení plenárneho rodičovského združenia budú prebiehať triedne rodičovské združenia.
Veríme, že si svoje povinnosti zariadite tak, aby ste sa rodičovského združenia mohli zúčastniť.
Tento deň si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú rôznymi aktivitami, ktoré súvisia s jazykmi. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že najlepšie sa jazyky učia deti. Majú pružnejšie myslenie, množstvo času, menej zábran a učia sa tak, že pozorujú, čo robia dospelí, čo im veľmi pomáha pri učení cudzích jazykov. Aj na našej škole sme oslávili tento deň aktivitami, ako tvorba plagátov, tvorenie príbehov, hranie divadielka a rôznorodými aktivitami si žiaci obohatili svoje vedomosti aj o základné frázy z ďalších európskych krajín. Otestovali si vedomosti ako ovládajú mená krajín v posunkovej reči, rozšírili si slovnú zásobu pomocou pexesa, hľadaním rozdielov na duálnych obrázkoch, dopĺňaním slov do pesničiek. Prostredníctvom prezentácie sa zoznámili s jednotlivými krajinami, podľa obrázkov priraďovali mená krajín. Naučili sme sa pozdraviť „Ahoj“ v niekoľkých svetových jazykoch. Na hodinách anglického, ruského, slovenského jazyka v tento deň žiaci diskutovali spolu s vyučujúcimi o prínose jazykového vzdelávania, o príležitostiach a možnostiach, ktoré sa im výučbou cudzích jazykov otvárajú.
Dňa 1.10.2024 sa na našej škole konala prednáška na tému: "Grooming" (sexuálne vydieranie maloletých na internete). Zúčastnení žiaci 5., 6. a 7. ročníka boli oboznámení a poučení o nástrahách v online svete - svete aj nebezpečného internetu.
Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Mlieko a mliečne produkty pomáhajú naplniť požiadavky na plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu. Preto sme si 25. 9. 2024 v Školskom klube detí ale aj u žiakov 2. stupňa pripomenuli tento deň.
Deti v ŠKD, už vedia o mlieku a mliečnych výrobkoch o čosi viac - vedia, že mlieko a mliečne výrobky patria medzi najdôležitejšie a nenahraditeľné zložky plnohodnotnej ľudskej stravy, obsahujú veľa vitamínov a vzácne mliečne bielkoviny. V tento deň si žiaci povedali niečo o samotnom "vzniku" mlieka, rôznych druhoch mlieka či aký je jeho význam v stravovaní. Deň mlieka sme strávili rozhovormi na tému mlieko, ochutnávkou niektorých mliečnych produktov, pitia mlieka, aktivitami na mliečnu tématiku a vypracovaním pracovného listu a kvízu. Okrem toho si žiaci v druhom oddelení ŠKD uvarili a ochutnali vynikajúci puding.
Svetový deň čokolády a pozitívneho myslenia je určený pre všetkých milovníkov čokolády a oslavuje sa 13. septembra. Hlavnou myšlienkou je zvýšenie povedomia ľudí o vplyve pozitívneho myslenia a optimizmu na zdravie a život človeka ako je: predĺženie života, zníženie depresií, väčšia obranyschopnosť, lepší psychický a fyzický stav.
No kto by nemal rád takýto sviatok...deti zo ŠKD ochutnali rôzne druhy čokolád a roztancovali sa na obľúbený song „Chocolate choco choco“.
Školský rok 2024/2025 sme slávnostne otvorili v úvode už tradične štátnou hymnou. Po nej sa všetkým našim žiakom, zamestnancom školy a ostatným prítomným prihovorila pani riaditeľka Mgr. Martina Paligová, ktorá im zaželala veľa odhodlania, trpezlivosti, vytrvalosti a úspechov v novom školskom roku. Po básničkách a pesničkách žiačok 5. a 6. ročníka, triedna učiteľka žiakov 1. ročníka p. u. Kostiková rozdala prváčikom darčeky od p. starostky Ing. Heleny Madzinovej, za čo jej všetci pekne poďakovali. Nakoniec nasledovali rozhovory o zážitkoch z prázdnin a úvodné informácie a oboznámenie sa s triedou hlavne pre žiakov 1. ročníka.
A takto sme teda začali.
Vážení rodičia, milí žiaci, slávnostné otvorenie školského roka 2024/2025 sa uskutoční dňa 2. septembra (pondelok) o 9:00 hod. v priestoroch školskej jedálne:
Teší sa na vás tím zamestnancov školy a praje rok plný úspechov a zážitkov...
Vieme, že prázdniny sú ešte v plnom prúde, no ponúkame odporúčané pomôcky pre žiakov v budúcom šklolskom roku. Tento rozpis je orientačný - závisí od štýlu písma, či celkovej úpravy zošita žiakom. Upresní sa na úvodných hodinách.
Žiaci 1. ročníka dostali zoznam pri zápise, pre ostatných žiakov sú vypísané pomôcky a potreby na celý školský rok uvedené nižšie:
ZOŠITY
OSTATNÉ POMÔCKY
VÝTVARNÁ VÝCHOVA
TELESNÁ VÝCHOVA
Zošity: 523 – 9 ks (slovenský jazyk, čítanka, cvičné diktáty, kontrolné diktáty, prírodoveda, vlastiveda,
cvičný zošit, matematika, písomné práce)
520 – 2 ks (geometria, kreslenie)
5110 – 1 ks (štvorčekovaný – väčšie štvorčeky - geometria)
notový zošit – 1 ks (hudobná výchova)
624 – 2 ks (5-minútovky zo Sj a M)
Na zošity vypísať doma hlavičku - predmet a meno s priezviskom.
Vybavenie peračníka: atramentové pero – 2 ks, ostré ceruzy – 3 ks, červené a zelené pero,
kvalitné - nelámavé farbičky, guma, strúhadlo, malé pravítko
Pomôcky na geometriu: dlhé pravítko, trojuholník s ryskou, kružidlo
Pomôcky na TSV: platené vrecko na teplákovú súpravu, tričko s krátkym rukávom, ponožky, tenisky (so
svetlou podrážkou)
Pomôcky na VYV: krabica od topánok na tieto pomôcky: vodové alebo temperové farby, štetce okrúhle – 2 ks,
ploché – 2 ks, mištička na vodu, handrička na štetce, handrička na ruky, igelitový obrus na
lavicu, plastelína, pastelky, nožnice, lepidlo, farebný papier – 2 balenia, malý výkres A4 – 30 ks
Iné pomôcky: pevné prezuvky so svetlou podrážkou, kľúčenka na krk s miestom na menovku, obaly na zošity a učebnice.
ZOŠITY:
523 – 10 ks (slovenský jazyk, čítanka, cvičné diktáty, kontrolné diktáty, prírodoveda, vlastiveda,
cvičný zošit, , písomné práce)
524 - 3 ks (matematika)
520 – 2 ks (geometria, kreslenie)
5110 – 1 ks (štvorčekovaný – väčšie štvorčeky - geometria)
notový zošit – 1 ks (hudobná výchova)
VÝTVARNÁ VÝCHOVA:
TELESNÁ VÝCHOVA:
OSTATNÉ POMÔCKY:
Rozpis a druhy pomôcok pre žiakov 2. stupňa nájdete v odkaze: Zoznam_zositov_a_pomocok_na_sk._rok_2024-2025.docx.
Dňa 10. júna 2024 sa v Prešove uskutočnilo celoslovenské kolo súťaže Duchnovičov Prešov. Z okresného kola postúpila na to celoslovenské Lenka Mária Jamroškovičová, ktorá si porotu svojim suverénnym prednesom tak získala, že sa umiestnila na 1. mieste v prednese poézie v rusínskom jazyku.
Srdečne GRATULUJEME a veríme, že budúci rok si svoje prvenstvo obháji.