Navigácia

  • Fascinuje nás už toľko tisícročí…

    Boli o nej napísané príbehy, básne, namaľované obrazy, zložené piesne, ľudia kvôli nej dokonca vybojovali vojny. 

    Láska je cit, ktorý sa nikomu nevyhne a ktorý zamáva každým človekom, akonáhle sa jej dostane do moci. 

    Či už ste práve zaľúbení, alebo na tú svoju veľkú lásku ešte len čakáte, isto vás vždy poteší aj malinká valentínka. Tie naše na nás tak isto čakajú vo valentínskej školskej pošte. . . Komu patrí táto listová nádielka? 

  • Ale teraz ...

    Ale teraz ...

    Už je tu zas,

    krásny vianočný čas,

    ten najkrajší

    zo všetkých časov,

    nech naplní Váš domov

    radosťou, dobrom,

    pokojom a krásou . . .

     

    Veselé vianočné chvíle a šťastný Nový rok prežitý v zdraví, láske a pokoji prajeme 

  • V mesiaci december sme . . .

    V mesiaci december sme . . .

    - vyrábali vianočné ozdoby

    - piekli muffiny

    - stretli sa s Mikulášom

    - fotili vianočné foto v ŠKD 

    - súťažili v matematickej súťaži Pytagoriáda

    - pripomenuli si deň pozdravov

    - vyzdobovali vianočný stromček

     

  • Svetový deň boja proti AIDS

    Svetový deň boja proti AIDS

    Štrnásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky vyvrcholil 1. decembra so Svetovým dňom boja proti AIDS. Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými týmto ochorením.

    Žiaci našej školy si celý týždeň pripomínali boj proti AIDS. 1. decembra sme si okrem pripnutia červených stužiek, aj vysielaním v rozhlasovom pásme pripomenuli, aké je dôležité byť informovaní o tejto celosvetovej problematike a hlavne o tomto ochorení. 

    AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. 

    Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života. Na Svetový deň boja proti HIV/AIDS, ktorým sa stal prvý december, si ľudia na celom svete pripínajú červenú stužku, aby tak vyjadrili svoj postoj k HIV/AIDS.

    Červená stužka vznikla v New Yorku v roku 1991. Vytvorili ju umelci z „Vizuálneho AIDS klubu“ v rámci projektu „Projekt Červenej stužky“. Autori projektu zostali v anonymite. Vďaka tomu nevznikli nároky na autorsképráva. Znak červenej stužky sa kopíruje zadarmo a nikto nemá zisk z používania červenej stužky.

  • Medzinárodný deň školských knižníc

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Medzinárodný deň školských knižníc.

  • Zima, zima, zimulienka

    Zimu nemá každý rád, no žiaci nášho ŠKD si ju vedia poriadne užiť. Takto sa vyšantili minlý týždeň, keď čertstvého snehu bolo neúrekom. Otužovať telo, posilňovať imunitu a pohybovať sa na čerstvom vzduchu by malo byť povinnou šúčasťou každého dňa každého človeka.

  • Nástup do škôl po jesenných prázdninách

    Jesenné prázdniny končia 1.11.2021 a do školy nastupujeme 2.11.2021 (utorok). Zákonný zástupca predkladá pri nástupe dieťaťa do školy pisomne_vyhlasenie_o_bezpriznakovosti.docx. Toto vyhlásenie sa predkladá aj po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, teda vrátane víkendov a sviatkov.

  • Spolu múdrejší 3

    Našej základnej škole sa po dobrých výsledkoch v projekt Spolu múdrejší 2, podarilo uspieť aj v projekte Spolu múdrejší 3. Zámerom projektu je podporiť žiakov, ktorí mali problémy s učením počas dištančnej výučby, ale aj tých, ktorí potrebujú dobehnúť učivo, vysvetliť problematické úlohy, či nadobudnúť sebavedomie v predmete.

    Cieľom projektu je podporiť tie školy, ktoré budú prostredníctvom doučovania žiakov ohrozených školským neúspechom alebo nedostatočným prístupom k digitálnym technológiám počas dištančného vzdelávania vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností.

    Projekt sa realizuje v priebehu mesiacov od januára  až do mája 2022 a zapojili sa do neho žiaci 1. a 2. stupňa.

    Žiaci, ktorí sa do projektu zapojili, sa formou doučovania venujú tým častiam učiva, v ktorých z rôznych dôvodov počas dištančného vzdelávania mali nejaké problémy a potrebujú učivo dobehnúť.

    Aj takýmto spôsobom pomáhame zmierňovať dôsledky pandémie. Veríme, že doučovanie týmto žiakom pomôže zlepšiť si vzdelávacie výsledky v škole. 

  • Zapáľme sviečku

    Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých sa nezadržateľne blížia. Mnohí čakajú na tú chvíľu, keď sa cintoríny rozžiaria tisíckami svetiel ... Aj deti v ŠKD si každoročne uctievajú túto pamiatku a zapaľujú sviečky na Vojnovom a Obecnom cintoríne v obci.

  • Medzinárodný deň školských knižníc

    V rámci Medzinárodného dňa školských knižníc sme so žiakmi 1. stupňa strávili príjemné popoludnie v našej školskej knižnici. Tento deň je oslavou školských knižníc, preto sme hravou a zážitkovou formou spoznávali knihy, rozprávky a rozprávkové postavy. Starší žiaci pomáhali prváčikom, ktorí ešte nevedia čítať. Boli súčasťou najznámejších slovenských rozprávok, vyrábali záložky do kníh. Svojej obľúbenej knihe sme ilustrovali obálku a snažili sa pomiešaným rozprávkam prinavrátiť správny dej. Zábavnou prácou s knihou sme sa usilovali podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, ku knižnici a k čítaniu. Veríme, že počet milovníkov literatúry nám bude aj naďalej stúpať.

  • Návšteva vojnového cintorína

    Návšteva vojnového cintorína

    Tragické obdobie prvej svetovej vojny sme si so žiakmi deviateho ročníka základnej školy pripomenuli návštevou vojnového cintorína, kde ležia pozostatky padlých vojakov viacerých národov. Deviataci si pietnym aktom  zapálenia sviečok pripomenuli 103. výročie od skončenia prvej svetovej vojny.

  • Staroba nie je choroba

    Staroba nie je choroba

    Tak ako končí leto a začína jeseň, prichádza staroba nenápadne a pomaly. Nedá sa jej vyhnúť. Staroba je výzva a neznamená koniec životnej aktivity. Dôležitá je kvalita života, sociálne prostredie i samotný postoj seniora. Veľký význam má fyzická sebestačnosť (schopnosť zvládať základné činnosti).

    Starší človek sa nechce hýbať, predovšetkým v dôsledku rôznych bolestí a chorôb a tak potreba pohybu klesá. Kvalitu života v tomto období výrazne ovplyvňujú aj kontakty s ľuďmi a sociálne prostredie. Nedostatok sociálnych kontaktov môže starším ľuďom spôsobiť sociálnu izoláciu, depresívne nálady, mrzutosť a zatrpknutosť.

    Preto zavolajte starým rodičom, navštívte ich, potešte ich maličkosťou - možno aj upečeným jablkovým koláčikom, napíšte im list, pošlite správu, urobte im nákup . . . . . proste spomeňte si na nich, pripomeňte im, že na nich myslíte stále, a nielen v októbri - mesiaci úcty k starším

    A hlavne nezabúdajte, že i Vy raz budete starí...

  • Medzinárodný deň jablka

    Medzinárodný deň jablka

    V mesiaci október- konkrétne 21. októbra, si žiaci 2. a 4. ročníka pripomenuli Deň jablka. 

    Jablko sladké, šťavnaté, červené . . . patrí medzi jedno z najzdravších druhov ovocia. Zásobuje telo energiou, uhasí smäd a zasýti nás. Jablká obsahujú veľa vitamínov a pomáhajú predchádzať mnohým chorobám.

    Žiaci sa zapojili do besedy o jablkách, prezreli si prezentáciu, počítali jabĺčkové príklady, kreslili jabĺčka a spievali piesne o nich. Nechýbala ochutnávka jabĺk aj jabĺčkového koláča.

     

  • Svetový deň výživy

    Žiaci 1. ročníka našej školy si spríjemnili popoludnie výrobou zdravého a chutného olovrantu. S obrovskou chuťou sa pustili do výroby svojich ovocníčkových zvieratiek. Nechýbala ochutnávka čerstvého ovocia. Aj takouto formou si pripomenuli svetový deň výživy.

    Žiaci druhého stupňa vytvárali potravinové pyramídy, riešili rôzne rébusy, krížovky a osemsmerovky, pričom si takýmto spôsobom pripomenuli dôležitosť zdravého stravovania. Zo svojich prác vytvorili aj nástenku.

  • Európsky deň jazykov – 26. september

    Európsky deň jazykov – 26. september

    V celej Európe si tento deň pripomíname jej jazykovú a kultúrnu rozmanitosť, ako aj význam ovládania cudzích jazykov nielen pre štúdium a lepšie uplatnenie na trhu práce, ale aj pre všestranný rozvoj osobnosti. Tento deň si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú rôznymi aktivitami, ktoré súvisia s cudzími jazykmi. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že najlepšie sa jazyky učia deti. Majú pružnejšie myslenie, množstvo času, menej zábran a rady napodobňujú, čo im veľmi pomáha.

    Aj štátny pedagogický ústav a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku – kancelária Generálneho riaditeľstva pre preklad v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi pôsobiacimi na Slovensku a vybranými zástupcami učiteľov a učiteliek pripravili vzdelávacie podujatie Európsky deň jazykov online. My sme sa konkrétne zúčastnili interaktívnych workshopov: Hra ako princíp tvorivosti (palindrómy a iné výčiny slovenčiny) Stanislav Kamenčík / SOŠ Chemická Hlohovec v slovenskom jazyku a Символы России Elizaveta Sergeevna Shevchenko / Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave, Puškinov inštitút v Moskve v ruskom jazyku.

    Okrem týchto aktivít sme na našej škole oslávili tento deň rôznymi činnosťami ako tvorba plagátov, komiksov, tvorenie príbehov a rôznorodými aktivitami obohatili svoje vedomosti aj o základné frázy z ďalších európskych krajín. Otestovali si vedomosti ako ovládajú mená krajín v posunkovej reči, rozšírili si slovnú zásobu pomocou pexesa a osemsmerovky. Naučili sme sa pozdraviť „ Ahoj“ v niekoľkých svetových jazykoch. Okrem toho sa zúčastňujú online webinárov. 

  • Noc výskumníkov

    Noc výskumníkov

    Aj v tomto školskom roku sme sa zapojili so žiakmi druhého stupňa do druhého ročníka projektu Noc výskumníkov. Išlo o účasť na online prednáške z matematiky – na tému: "Na čo bolo treba presne rysovať?" ako aj predstavenia Vedeckého kuriéra: Chemik detektív, OZ zVEDAvci.

    Získali sme  Vedeckého kuriéra - kufrík - Chemik detektív. Prostredníctvom tejto aktivity si žiaci vyskúšali pokusy z  chémie.  Konkrétne vyskúšali si chromatografiu fixiek, otestovali sliny fajčiara, slabého fajčiara a nefajčiara a urobili otlačky prstov. Vďaka experimentom a priamemu zážitkovému vzdelávaniu si žiaci vyskúšali, aká môže byť práca výskumníkov zaujímavá! 

  • Noc výskumníkov

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Noc výskumníkov.

  • Biela pastelka

    Biela pastelka

    Verejná zbierka Biela pastelka patrí medzi desať najväčších a zároveň najdôveryhodnejších zbierok na Slovensku. Jej história sa začala písať v roku 2002 a pôvodný organizačný tím ju dokonca pripravil už za dva mesiace. Od začiatku bola zbierka realizovaná vo všetkých krajoch. Tohto roku zbierka vstúpila do 20. ročníka svojej existencie. 

    Výnos verejnej zbierky Biela pastelka pomáha nevidiacim a slabozrakým:

    • pri nácviku samostatnej chôdze s bielou palicou
    • pri výučbe čítania a písania Braillovho písma
    • kurzami práce s kompenzačnými, optickými a technicky náročnými pomôckami
    • aktivitami zameranými na obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím
    • podporu aktivizovania ľudí nevidiacich a slabozrakých prostredníctvom kultúrnych, športových či voľnočasových podujatí
    • pri nácviku sebaobslužných činností – varenie, pranie, žehlenie, upratovanie
    • špecializovaným sociálnym poradenstvom

    Ani nám nie je osud ťažko skúšaných ľudí ľahostajný, preto sme na našej škole prispeli aj tetno rok do tejto zbierky. 

  • Sprievodca pre samotestovanie na prítomnosť koronavírusu

    Sprievodca pre samotestovanie na prítomnosť koronavírusu

    Vážení rodičia, v odkaze nižšie nájdete návod na samotestovanie Ag testami. V prípade pozitivity, poprosíme nahlásiť výsledok triednemu učiteľovi.

    Za spoluprácu ďakujeme.

    Sprievodca-samotestovanie-Covid-19-1.pdf​​​​​​​

  • Pokyny k otvoreniu školského roka 2021/2022

    Pokyny k otvoreniu školského roka 2021/2022

    Riaditeľstvo ZŠ v Cernine oznamuje žiakom a rodičom, že otvorenie školského roka 2021/2022 sa uskutoční 2.9.2021 (štvrtok) o 9.00 hod v triedach.

    Žiaci 1. ročníka môžu prísť v doprovode zákonného zástupcu. 

    Každý žiak vstupuje do budovy školy s rúškom a pri vstupe sa musí preukázať písomným vyhlásením o bezpríznakovosti - viď odkaz pisomne_vyhlasenie_o_bezpriznakovosti.docx.

    V prípade, že nemáte možnosť si vytlačiť vyhlásenie, dohodnite sa telefonicky s tr. učiteľom, prípadne si ho môžete vyzdvihnúť v budove ZŠ v utorok 31.8.2021 v čase 12.30 - 13.30. 

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Cernina
    Cernina 30, 090 16 Cernina
  • + 421 054 7562218, 0911975040

Fotogaléria